Vojenské pamiatky

Rímska vojenská stanica v Stupave je prvotriednou atraktivitou z doby Rímskej ríše. Pochádza z druhej polovice 2. storočia, kedy sa sem prostredníctvom Jantárovej cesty dostali Rimania. Hoci o nej takmer nikto netuší, ide od roku 1963 o Národnú kutúrnu pamiatku. V súčasnosti možno obdivovať len zvyšky tohto v minulosti významného miesta na hraniciach rímskeho územia. Nachádzajú sa na vyvýšenom priestranstve nad Stupavou, presnejšie nad hlavnou cestou vedúcou do obce Borinka. Z týchto miest dokázala stanica údajne na diaľku komunikovať s hlavným centrom Panónie – s Carnuntom. Táto archeologická lokalita nie je sprístupnená verejnosti. O to viac tajomne pôsobí.

Raketová základňa na vrchole Devínskej Kobyly je už nefunkčným prvkom protivzdušnej obrany Bratislavy z dôb Železnej opony a Studenej vojny. Za socializmu sa sem nebolo možné dostať, no v súčasnosti je už základňa opustená a voľne prístupná verejnosti. Skrýva to v sebe zaujímavé pokušenie, pozrieť si históriu, kedysi zakázaného miesta, ale zároveň nebezpečie plynúce z návštevy zdevastovaného a neudržiavaného priestoru. K základni vedie asfaltová cesta i červená turistická značka. Okrem opustených raketových síl, o ktorých kolujú legendy, že v nich bol uskladnený i jadrový arzenál, sem množstvo návštevníkov láka i čoraz populárnejšia vyhliadková veža, nachádzajúca na samom vrchole bratislavského najvyššieho kopca.

Protinapoleónsky val je historickou obrannou stavbou na území Bratislavy z vojnových čias, presnejšie z roku 1809. Nachádza sa v Sade Janka Kráľa, na petržalskom brehu Dunaja. Terénna prekážka obrastená trávou na prvý pohľad pripomína skôr jednu z protipovodňových hrádzí. Málokto si ju vôbec všimne a uvedomí si jej historický význam. Z týchto miest bolo centrum mesta ostreľované napoleónskymi oddielmi, čoho pozostatkom je ďalšia bratislavská kuriozita a to delové gule zaborené v múroch podaktorých domov.