Všetky články
Prírodná rezervácia Zelienka je močaristá oblasť neďaleko obce Lakšárska Nová Ves. Je to extrémne zaujímavé rašelinisko v útrobách borovicového lesa, ktoré sú pre Záhorie typické. O lokalite vedia zrejme predovšetkým miestni. Preto ak hľadáte neopozerané miesta v prírode v blízkosti Bratislavy, môžete sa vydať práve sem. Ak vás zaujíma príroda vo všetkých podobách, určite návštevu Zelienky neoľutujete. Je to naozaj originálny kus prírody s jedinečnou atmosférou. Názov Zelienka údajne vznikol podľa rodiny Zelienkovcov, ktorá v minulosti obývala dom v blízkosti dnešnej rezervácie. Zelienka sa veľmi ponáša na mnoho iných močarísk tzv. bahien, ktoré na Záhorí možno nájsť. Rezervácia Zelienka bola vyhlásená v roku 1980.
Prameň rieky Rudavy sa nachádza na Záhorí pri meste Bílkove Humence. Zdroj vody pre túto neopakovateľú a dosiaľ nezregulovanú rieku môže byť zaujímavým tipom na výler neďaleko Bratislavy. Oblasti v okolí prameňa dominuje takmer ľudoprázdne prostredie, pokoj, príjemná rurálna atmosféra a viacero zaujímavostí pohromade. Hoci rieka Rudava je na slovenské pomery jedinečná práve svojim neregulovaným korytom a významnou funkciou v odvodňovaní územia na sever od Malých Karpát, jej prameň nie je nijako označený. Jeho hľadanie bude preto takým menším dobrodružstvom, kde využijete navigáciu. Stále je to však výlet vhodný pre rodiny s deťmi, dôchodcov, ale aj pre psíčkarov.
Alúvium rieky Rudavy predstavuje sústavu riečneho koryta, mokradí, slatín a rašelinísk na Záhorí, ktorá je pomerne málo známe. Táto rieka je zaujímavá predovšetkým tým, že jej koryto nebolo poznačené umelou reguláciou. Vďaka tomu tu vznikol úžasný kus prírody, podobný pralesu. Neobvyklé sú napríklad kmene stromov voľne napadané do koryta. Takéto podmienky tvoria ideálny základ pre život určitých druhov fauny a flóry.
Vyhliadka nad lomom v Záhorskej Bystrici sa nachádza neďaleko konečnej autobusov s názvom Strmé vŕšky. Na okraji opusteného lomu, v jeho najvyššom bode, bol vybudovaný železný stožiar s ukončením v podobe kombinácie srdca a kríža. Miesto sa priam núkalo na vybudovanie pozorovacieho bodu. Tento počin napokon vzišiel z iniciatívy miestneho starostu Vladimíra Kuboviča. Stožiar tu stojí od roku 2009. Miesto je veľmi rýchlo dostupné a perfektne sa hodí na návštevu formou prechádzky, či behu. Ponúka možnosť sledovať krásne západy slnka ďaleko na západe.
Bridlicová štôlňa v Marianke je banským dielom, ktoré sa nachádza v Marianskom údolí priamo oproti miestnej kalvárii. Štôlňa bola veľmi zaujímavo sprístupnená verejnosti a oplatí sa ju navštíviť. Je otvorená len sporadicky, spravidla v dňoch pracovného pokoja. Táto miniatúrna banská expozícia v podobe fotografií, praktických ukážok ťažby a spracovania bridlice, je najmenšou banskou expozíciou na Slovensku. Rozkladá sa na ploche iba 14 m2. Okrem množstva zaujímavostí, ktoré sa počas prehliadky so sprievodcom dozviete, láka aj veľmi dobrou dostupnosťou. Návštevu odporúčame všetkým kategóriám návštevníkov.
Sútok ramena Zuzana a Dunaja predstavuje čosi ako mys Starohájskeho ostrova. Ide o akúsi špicu, z ktorej je krásny výhľad na oba toky. Akoby ste stáli fyzicky priamo v spojnici oboch riek. Toto zajímavé miesto sa nachádza na juh od centra Bratislavy. Je veľmi dobre dostupné predovšetkým na bicykli. Predstavuje tak výborný tip na výlet pre cykloturistov.
Sútok Dyje a Moravy predstavuje trojhraničný bod na Záhorí, kde sa stretávajú hranice Slovenska, Česka a Rakúska. Nachádza sa pri Moravskom sv. Jáne presnejšie pri hraničnom priechode Hohenau. Mohol by byť zaujímavým tipom na výlet pre vaše potulky pri Bratislave. Vyznačuje sa peknou prírodnou scenériou, bez nepotrebnej komercie, pokojom ba dokonca i trochou umenia. K sútoku sa dopravíte najlepšie autom, alebo sem môžete podniknúť pekný cyklovýlet. Tento výlet je vhodný pre všetky typy turistov, najlepšie ako jednodňovka. V lokalite s dá stráviť pekný deň.
Starý háj, známy aj ako Starohájsky ostrov sa nachádza južným smerom od centra Bratislavy, na petržalskej strane hrádze. Tento polostrov je tvorený kusom pevniny ohraničený Dunajom, Starohájskym ramenom a Zátokou Zuzana. Jeho prírodné bohatstvo v podobe lužných lesov je chránené formou prírodnej rezervácie. Ide o veľmi vďačný cieľ na cykloturistiku, prechádzku, alebo beh. Dá sem podniknúť poldnový, ale aj celodenný výlet.
Lanovka na Kamzík sa nachádza na území Mestských lesov v Bratislave. Presnejšie vedie medzi lokalitou Železná Studnička, Snežienka až tesne pod vrchol Kamzíka. Hojne je využívaná turistami ale aj bajkermi, ktorí sa ňou dopravujú k jednotlivým trailom Bikeparku Koliba. Bratislava má v tejto lanovke nie celkom bežnú atraktivitu, ktorou sa rozširujú možnosti trávenia voľného času v hlavnom meste. Je dobre dostupná a vhodná pre všetky vekové kategórie, ak samozrejme nemáte strach z výšok. Lanovka umožňuje spraviť si zaujímavý výlet na Kamzíku, pričom viete jej zakomponovaním do siete tamojších turistických trás vymyslieť rôzne trasy.
K najdôležitejším tokom na území Bratislavy patrí horský potok Vydrica. Tento potok, alebo menšia horská riečka preteká veľkou časťou územia Bratislavského lesoparku z oblasti Bieleho kríža až ku svojmu ústiu do Dunaja v meste pri Moste Lanfranconi. Lesmi nad Bratislavou tak jej tok celkovo prekonáva 17 km, čím vytvára mnoho romantických zákutí, jedinečnú klímu a domov a zdroje vody pre mnoho živočíchov. Patrí k najatraktívnejším vodným tokom, ktoré môžete v oblasti hlavného mesta spoznať prostredníctvom bicykla, alebo pešo. Oblasť Vydrice ponúka ľahkú turistiku v krásnom lese po dobrých chodníkoch. Spoznáte tak mnoho atraktívnych miest.
Chránená krajinná oblasť Dunajské luhy je čarovná sústava mokradí, ostrovov a polostrovov, pokrytých bujnými lužnými lesmi a pretkanými sieťou ramien Dunaja. Tiahne sa na juhovýchod od Bratislavy v smere toku Dunaja. Je to relatívne málo známa časť prírody Slovenska, hoci by si zaslúžila oveľa viac obdivu. Na druhej strane vďaka tomu zostáva táto lokalita pokojnou, bez návalu turistov. Dá sa prejsť chodníkmi po turistickej značke. Táto chránená krajinná oblasť je tvorená 5 podcelkami, pričom sa rozkladá na takmer 123 km². Navštíviť ju nie je celkom pre každého. Dá sa objaviť pešo, alebo ešte lepšie na bicykli, avšak bude pri to nutné prekonávať časti trasy cez pre niekoho možno odstrašujúce brody. Pre iného je to záruka dobrodružstva.
Kilometrovník pod Michalskou bránou, známy aj ako Nultý kilometer, vyobrazuje vzdialenosť Bratislavy od významných svetových metropol ako aj od severného a južného pólu. Nájdete na ňom i partnerské mestá slovenského hlavného mesta. Mosadzný kilometrovník je zasadený do mestskej dlažby priamo pod Michalskou bránou. Spolu s ňou a celou Michalskou vežou patria k najobľúbenejším cieľom návštevníkov Starého mesta. Dopomáha im k tomu taktiž dobrá dostupnosť. Autorom pôvodného kilometrovníka z roku 1997 je Viktor Hulík.
Najužší dom v Bratislave sa nachádza v oblasti historického centra, tesne pri Michalskej veži. Má šírku iba 1,3 m, čo mu údajne pripisuje prvenstvo v tejto kategórii i vrámci celej Európy. Táto kuriozita vznikla výstavbou na uvoľnenom mieste po demolícii pôvodných hradieb. V najužšom dome kedysi sídlilo kvetinárstvo i rýchle občersvenie. K tejto kuriozite sa dostanete veľmi pohodlne a okrem nej si môžete pozrieť i Múzeum zbraní v Michalskej veži spolu s tamojšími výhľadmi.
Rieka Dunaj je najvýznamnejším vodným tokom v oblasti Bratislavy. Na tomto území preteká v úseku od Devína až po Vodné Dielo Gabčíkovo. Oba brehy sú dobre prístupné, či už pešo, bicyklom, MHD, alebo autom. Samozrejme po Dunaji je možné plaviť sa i loďou. Rieka tak v hlavnom meste plní významnú rekreačnú funkciu. Predstavuje nepreberné možnosti na trávenie voľného času pre všetky vekové a výkonnostné skupiny. Hoci koryto Dunaja je v úseku Bratislavy značne regulované, stále tu možno nájsť nádhernú prírodu lužných lesov, poskytujúca možnosti na krásne potulky. Okrem toho na brehu Dunja nájdete i mnoho možností vyskúšať rôznorodú gastronómiu. Nájdete tu takmer všetko od bufetu, až po reštauráciu.
Veľký Draždiak je populárne jazero v Bratislave v Petržalke v oblasti pri Chorvátskom ramene. Táto vodná plocha s rozlohou 13 ha je mimoriadne príťažlivou na oddych najmä počas leta. Nezriedka tu narazíte na masy kúpajúcich sa. Jazero sa totiž nachádza priamo na najväčšom sídlisku Slovenska. Toto štrkovisko má pomerne čistú, priehľadnú vodu, čo láka na okúpanie. Pri jazere je však fajn podniknúť tiež prechádzku, alebo si zabehať, či pokočíkovať. Zaujímavou možnosťou je taktiež priviezť sa sem na bicykli po cyklotrase vedúcej popri Chorvátskom ramene. Pri Veľkom Draždiaku máte možnosť občerstviť sa vo viacerých prevádzkach. Deti môže potešiť i pozorovanie tunajších labutí. Toto jazero je dobre dostupné a ideálne sa hodí na relax pre všetkých.
Vyhliadka pod Bratislavským Drieňovcom je menšia drevená stavba v štýle poľovníckeho posedu, ktorá umožňuje pozorovať okolité lesy. Nachádza sa na skok od Kamzíka. Patrí k menším turistickým atrakciám Bratislavy. Ak by ste očakávali, že z nej budete mať úžasné výhľady na mesto, alebo Malé Karpaty, odídete zrejme sklamaný. Ide skôr o fajn tip na menší výlet, do miest, kde sa dá uniknúť hluku mesta a trochu si poobzerať prírodu lesoparku. Môže byť, že sa vám z tejto minirozhľadne podarí zahliadnuť lesnú zver. Ide o ľahkú túru, vhodnú pre rodiny s deťmi. Môžete ju absolvovať i na bicykli, keďže popod vyhliadku vedie cyklochodník. Ten už je však skôr pre staršie deti.
Vodné dielo Gabčíkovo je najdôležitejším vodným dielom v oblasti Bratislavy. Zároveň patrí k najdôležitejším vodohospodárskym objektom Slovenska vôbec. Podobne ako mnohé iné vodné diela plní významnú rekreačnú funkciu v tomto prípade obyvateľov Bratislavy a jej širokého okolia. Vodné dielo Gabčíkovo nájdeme situované približne 50 km na juh od hlavného mesta na toku rieky Dunaj pri obci Gabčíkovo. Celková sústava vodného diela je výborným priestorom na aktívny relax, najmä v podobe vodáctva, rybolovu, cyklistiky, ľahkej turistiky, alebo prechádzok pri rieke, ale aj činností ako pozorovanie vtáctva, ba dokonca objavovania umenia, ako je tomu v prípade múzea moderného umenia Danubiana. Špecialitou je možnosť návštevy plavebných komôr priamo pri Gabčíkove, pričom prehliadku možno absolvovať i priamo na lodi. K najznámejším častiam vodného diela okrem komôr patrí Zdrž Hrušov.
Vilmošove vodopády sú menšou sústavou kaskád na potoku Drmolez nad obcou Marianka. Nazvané sú podľa miestneho rodáka Viliama Jánoša, ktorý sa rád túlal miestnou prírodou. Návšteva týchto minivodopádov je výborným tipom na výlet, počas horúcich dní. Vládne tu totiž príjemná mikroklíma šíriaca sa z pokojného toku potôčika. K vodopádom vedie trasa krytá hlbokým lesom. Tento drobný skvost prírody je výborným cieľom na výlet pre rodiny s deťmi, seniorov, i ako prechádzka so psom, alebo sa hodí ako pekná trasa na beh. Terén je nenáročný a chodník, hoci neznačený turistickou značkou, orientačne jasný.
Studnička Malý Slavín patrí k mnohým sympatickým lesným studničkám v Malých Karpatoch. Prameň sa nachádza neďaleko Bratislavy uprostred uvedeného pohoria, medzi Račou a Mariankou, priamo pri lesnej lúke a pomníku s rovnomenným názvom. Voda z prameňa nie je stopercentne pitná, no po dostatočnej úprave by mala byť použiteľná. Ak hľadáte romantické miesto na výlet, studnička Malý Slavín je tá pravá lokalita.
Štrkovecké jazero, nazývané tiež Štrkovec, patrí k najznámejším a najobľúbenejším vodným plochám Bratislavy. Nachádza sa v mestskej časti Ružinov. Paradoxne však Štrkovecké jazero neponúka možnosť kúpania. Počas tuhších zím zvyklo byť tradičnou destináciou rybníkových hokejistov. V súčasnosti skôr poskytuje zaujímavý priestor na nenáročný relax. Pri jazere sa dajú podnikať pohodové prechádzky, kočíkovať, ale k dispozícii je i bežecký okruh. V tesnej blízkosti Štrkovca sa nachádza veľké detské ihrisko. Lokalita je celkovo vhodná pre každého, kto hľadá kúsok pohodičky uprostred mesta. Jazero je okrem toho veľmi dobre dostupné.
Starý most je bratislavský most spájajúci Petržalku so Starým Mestom. Patrí k najdôležitejším dopravným stavbám hlavného mesta. Premáva po ňom električka, ktorá by mala predstavovať kostru verejnej dopravy Bratislavy. Autá, ani autobusy na most nemajú vjazd povolený, hoci tomu tak v minulosti bolo. Okrem klasických funkcií mosta, však dokázal šikovne pripojiť tiež pomerne významnú rekreačnú funkciu. Preto na ňom nezriedka stretnete cyklistov, bežcov, ale aj návštevníkov, ktorí si sem prišli posedieť pri západe slnka. Starý most totiž disponuje vyhliadkovými platformami. Poskytuje tak pekné pohľady na Dunaj aj Staré Mesto.
Stará tržnica je miestom, kde sa priestor trhov stretáva s kultúrnymi funkciami a ďalšími praktickými službami, napríklad v podobe gastronómie. Pre Bratislavčanov tak vytvára výborný priestor na stretávanie, nákupy a kultúrne zážitky priamo v úžšom centre mesta. Vznikla roku 1910 na miestach mestského opevnenia, presnejšie veže z 15. storočia. Patrí tak i k historickým pamiatkam Bratislavy. V súčasnosti si dokázala vytvoriť svojskú atmosféru. Stará tržnica sa nachádza v susedstve Námestia nežnej revolúcie a Námesia SNP. Je všeobecne dobre dostupná.
Prameň Šenkárka je lesný prameň v Malých Karpatoch. Nachádza sa nad bratislavskou Račou neďaleko Bieleho kríža. Patrí k studničkám, ktoré okrem svojej životodarnej funkcie, môžu poslúžiť ako neobvyklý cieľ na výlet. Je to dobrá voľba pre všetkých, ktorý vyhľadávajú nenáročnú turistiku, alebo kratší výlet, keď nie je čas na väčšie dobrodružstvá.
Pozorovateľna zvierat Vydrica je menšia vyhliadka v malokarpatských lesoch nad Račou neďaleko Pánovej lúky. Tento drevený objekt je viac ako výhľadmi zaujímavý neobvyklým architektonickým prevedením. Tvorcom sa podarilo naprojektovať ho tak, že svojim vzhľadom neruší okolitú prírodu. Okrem toho predstavuje zaujímavé spestrenie tunajších potuliek. Ak vystihnete čas, kedy je tu pomenej ľudí, je možné, že sa vám podarí spozorovať i zver, ktorá sa tu vyskytuje. Pozorovateňa zvierat Vydrica je pomerne ľahko dostupná po turistickej značke a je lákadlom pre všetkých, ktorí obľubujú nenáročné prechádzky lesom.
Pamätník padlým v prvej svetovej vojne sa nachádza na Murmanskej výšine, neďaleko Slavína. Vybudovaný bol v roku 1927. Jeho autorom sú architekt Franz Wimmer a sochár Alois Rigele. Hoci hlavnou je v tomto prípade pietna funkcia, pamätník je i vhodným cieľom na drobný výlet. Sám osebe je i architektonicky zaujímavým počinom. Ide o celkom jedinečný objekt vybudovaný z kamenných blokov, z ktorých vyčnievajú masívne levie hlavy. Tie budú istotne zaujímavé i pre deti.
Rímska vojenská stanica v Stupave je prvotriednou atraktivitou z doby Rímskej ríše. Pochádza z druhej polovice 2. storočia, kedy sa sem prostredníctvom Jantárovej cesty dostali Rimania. Hoci o nej takmer nikto netuší, ide od roku 1963 o Národnú kutúrnu pamiatku. V súčasnosti možno obdivovať len zvyšky tohto v minulosti významného miesta na hraniciach rímskeho územia. Nachádzajú sa na vyvýšenom priestranstve nad Stupavou, presnejšie nad hlavnou cestou vedúcou do obce Borinka. Z týchto miest dokázala stanica údajne na diaľku komunikovať s hlavným centrom Panónie – s Carnuntom. Táto archeologická lokalita nie je sprístupnená verejnosti. O to viac tajomne pôsobí.
Platňa je žulovou stenou, nachádzajúcou sa v bratislavskom Podhradí. Presnejšie na pravej strane ulice Strmá cesta, vedúcej na Bratislavský hrad. Nájdeme ju v blízkosti vstupu do električkového tunela a mauzólea Chatama Sofera. Pri výstupe spomínanou uličkou na Platňu narazíte práve v jej spodnej časti. Hoci je pomerne masívna a vysoká okolo 10-15 m, je skrytá za oponou hustých stromov. Platňu s obľubou využívajú lezci ako cvičnú skalu. Je odistená trvalým istením a často tu trénujú najmä nováčikovia. Platňa je relatívnou kuriozitou takmer uprostred Bratislavy a tak si sem môžete spraviť výlet spojený s návštevou Bratislavského hradu.
Národná rada Slovenskej republiky predstavuje zákonodarný a ústavodarný orgán Slovenska. Bežne je nazývaná skrátene ako ,,parlament“. Okrem toho, že plní túto funkciu, je zaujímavým objektom taktiež ako cieľ na výlet. Z okolia Národnej rady sú veľmi dobré výhľady na Dunaj, Petržalku i susedné Rakúsko. Hneď vedľa sa nachádza Bratislavský hrad. Priľahlými uličkami je možné podnikať fajn prechádzky. Okrem toho sa tu nachádza viacero umelecky zaujímavých objektov, ako sú sochy, či fontána. Národná rada má i významnú edukatívnu funkciu, pričom sa tu pravidelne organizuje tzv. Ďen otvorených dverí. Dá sa tu najesť v reštaurácii. Navyše je Národná rada rýchlo prístupná autom, alebo MHD, takže je minivýlet k nej vhodný pre všetky kategórie návštevníkov.
Malý Dunaj patrí k najdôležitejším riekam v Bratislave. Zaujímavým je už jeho vznik, keďže nemá prameň. Od koryta Dunaja sa oddeľuje v oblasti lodenice vo Vlčom hrdle, prekonáva 128 km dlhú púť, aby sa pri Kolárove spojil s Váhom. Oddelením Malého Dunaja od Dunaja sa vytvoril najväčší európsky riečny ostrov – Žitný ostrov. Preslávil sa najmä obrovskými zásobami pitnej vody. Malý Dunaj poskytuje výborné podmienky na relax. Jeho pokojné vody totiž meandrujú príjemnou nížinnou krajinou. Miestami vytvára i ramená. V jeho blízkosti nájdeme pekné lužné lesy as sídla v podobe sympatických dediniek. Táto kombinácia vytvorila ideálne prostredie na nenáročné výlety pre všetky kategórie návštevníkov.
Ondrejský cintorín sa radí k najstarším cintorínom v Bratislave. Nachádza sa v teritóriu Starého Mesta pri Medickej záhrade. Lákavým tipom na minivýlet, alebo skôr prechádzku, je najmä z historického pohľadu. Možno tu nájst množstvo starých hrobov, ktoré sú zaujímavé svojím prevedením. Pochovávalo sa tu do polovice 20. storočia. Nájdeme tu i hroby významných slovenských osobností. Kto má rád legendy, mal by navštíviť hrob bratislavského Robinsona. Tento dobrodruh údajne odpočíva práve na tomto cintoríne, hoci o jeho živote nie sú žiadne písomné záznamy.
Výhľady z exteriérov v bezprostrednej blízkosti Národnej rady SR patria k možnostiam, ktoré nie sú Bratislavčanom až tak známe, no predstavujú fajn cieľ na prechádzku. Tieto výhľady poskytujú plošiny, ktoré sa nachádzajú z vonkajšej strany budovy parlamentu v oblasti Mudroňovej ulice a Palisád. Doprava k nim je bezproblémová. Vďaka tomu sa návštevník môže rozhliadnuť predovšetkým na veľkú časť územia smerom na západ, ponad Dunaj, Petržalku až do Rakúska, ako aj časti nábrežia a Podhradia.
Medická záhrada je dôležitým miestom na relax v centre Bratislavy. Nachádza sa v susedstve Ondrejského cintorína, pri Americkom námestí. Výhodou je veľmi dobrá dostupnosť tohto verejného priestoru. Je to veľmi cenný park prístupný širokej verejnosti. Predstavuje jedno z mála rozľahlejších zelených miest, ktoré majú obyvatelia hlavného mesta k dispozícii. V Medickej záhrade je možné posedieť v príjemnej atmosfére stromov, trávnatých piestranstiev, doplnených sympatickou Labuťou fontánou a historickou budovou Aspremontovho letného paláca. Čas si tu môžete spríjemniť návštevou letnej čitárne a kultúrnych podujatí, alebo skočiť s deťmi na ihrisko a zmrzlinu.
Lúka Severka je horskou lúkou v Malých Karpatoch nad Bratislavou s prístreškami, ohniskami a veľkým trávnatým priestranstvom. Nachádza sa neďaleko Bieleho kríža. Je ideálnou na aktívne trávenie voľného času v prírode. Patrí k menej známym miestam Bratislavského lesoparku. Nevedie sem ani turistická značka. Dostať sa však na ňu možno sústavou lesných chodníkov, čo je orientačne relatívne nenáročné. Na Severke sa dá stráviť krásny deň, spojený s opekaním a športovaním. Výhodou lúky je blízka dostupnosť prameňa s názvom Chladná.
Kapucínska ulica patrí historického centra Bratislavy. Okrem toho, že sa nanej nachádzajú významné pamiatky, ako Kostol sv. Štefana tzv. Kapucíni, alebo Historická budova Národnej rady SR, plní i významnú dopravnú funkciu. Spája Hurbanovo námestie s oblasťou, kde sa električkový tunel vnára pod hradný vrch. Vedie po nej električková trať z Obchodnej ulice až na Nábrežie arm. gen. Ludvíka Svobodu. V jej blízkosti sa nachádza významná autobusová zastávka na Zochovej ulici, čím spolu s električkovou zastávkou na Kapucínskej vytvárajú dôležitý prestupný uzol.
Krížová cesta v oblasti Kramárov, presnejšie v blízkosti ulice Stará Klenová, predstavuje typ krížovej cesty umiestnenej v exteriéri, v tomto prípade v príjemnom prostredí lesa na okraji Malých Karpát. Jej začiatok sa nachádza v blízkosti Národného onkologického ústavu a záver v lese pod vrcholom Kamzíka. Autorom krížovej cesty je Jozef Plško. Táto krížová cesta vznikla ako možnosť istej formy odpočinku najmä pre ťažko chorých pacientov z tunajších nemocníc. Či už máte chuť duchovne rozjímať, alebo sa len prejsť v prípade, že nie je viac času na dlhší výlet, táto krížová je veľmi dobrou voľbou. Navyše je k nej pre Bratislavčanov veľmi dobrý prístup.
Chorvátske rameno známe aj pod názvom Chorvátsky kanál sa nachádza v Petržalke. Má dĺžku úctyhodných 5km a hĺbku približne 1,5m. Nadnesene sa dá vnímať aj ako akási vodná trasa naprieč veľkou časťou tejto bratislavskej časti. V súčasnosti vytvára Chorvátske rameno množstvo možností na aktívny relax. Jeho bezprostredné okolie poskytuje výborné podmienky na prechádzky, nenáročnú cyklistiku, kočíkovanie, či beh.
Minimálne známou lokálnou zaujímavosťou pri Bratislave je Hviezdicový hrádok, známy aj ako Csillagvár z maďarského csillag, čo znamená hviezda. Práve takýto názov získal podľa tvaru svojho pôdorysu. Hviezdivový hrádok sa nachádza pri Dolných Janíkoch. Presnejšie ide o jeho zvyšky v podobe zbortených valov a jednoduchých stavieb. O tejto protitureckej pevnosti zo 17. storočia je toho počuť pomerne málo.
Hrad Pajštún je ruinou nad obcou Borinka. Patrí k najznámejším hradom v Malých Karpatoch a teší sa veľkej popularite. Bratislavčania sem robia výlety najmä počas víkendov. Výstup k zvyškom hradu predstavuje krátku túru, ktorá poteší výhľadmi a objavovaním histórie. Do Borinky, na začiatok výstupovej trasy sa dostanete rýchlo autom, alebo verejnou dopravou. Hoci túra na hrad z Borinky netrvá dlho, výstup dokáže potrápiť. Okrem turistov je Pajštún populárny i medzi lezcami a v posledných rokoch aj medzi horskými cyklistami.
Hrad Devín je verejnosti prístupná ruina v Bratislave v mestskej časti Devín. Táto ruina patrí medzi najvýznamnejšie pevnosti na území Bratislavy i Slovenska. Podarilo sa ju zakonzervovať a tak zastaviť jej ďalší rozklad. Návštevníci tak majú možnosť vychutnať si z jej výrazného hradného brala naozaj prekrásne kruhové výhľady, okrem iného i na sútok Dunaja a Moravy, ktorý sa nachádza priamo pod zvyškami hradu. Hrad Devín patrí k najpopulárnejším a najnavštevovanejším hradom na Slovensku. Praje tomu i veľmi dobrá dostupnosť a nie veľmi náročný výstup do najvyšších partií hradu.
Hrad Biely Kameň patrí k ruinám nachádzajúcim sa v Malých Karpatoch. Hrad nájdete nad Svätým Jurom, neďaleko Bratislavy. Výlet na Biely Kameň je dobrým tipom pre rodiny s deťmi, ale aj všetky ostatné kategórie turistov, ktorí práve nemajú čas na dlhšie trvajúcu akciu. Výstup na tento hrad trvá krátko. Viete si sem spraviť výlet približne na pol dňa vrátane dopravy. Stúpanie na hrad nie je úplne bezproblémové, avšak vzhľadom na rýchlu dostupnosť by ho mal zvládnuť každý.
Hlavné námestie v Bratislave sa nachádza v historickom centre Starého Mesta. Tvorí doslova jeho srdce. Ide o jednu z najatraktívnejších lokalít Bratislavy, ktorá je hojne navštevovaná turistami. Tento verejný priestor upúta nielen pamiatkami, zahraničnými zastupiteľskými úradmi, ale aj miestami na posedenie v podobe kaviarní. Okrem toho sa tu pravidelne konajú kultúrne podujatia, či vianočné trhy. Z týchto dôvodov je cieľom návštevníkov naozaj všetkých kategórií.
Františkánske námestie je verejným priestranstvom v historickom centre Bratislavy. Spolu so susedným Hlavným námestím patria k najvýznamnejším lokalitám Starého Mesta. K najpozoruhodnejším stavbám na tomto námestí patrí Františkánsky kostol s kláštorom a fontána tzv. Žena s krčahom, alebo Nymfa Františka. Okrem nich si určite všimnete Mariánsky stĺp. Námestie je hojne navštevované turistami aj vďaka dobrej dostupnosti.
Dračí hrádok sú ruiny hradu nad obcou Borinka neďaleko Bratislavy. Nachádza sa na kopci Starý hrad vo výške 370 m. n. m. . Pod hrad sa dostanete hlavnou cestou pokračujúcou z Borinky smerom na Medené Hámre. Priamo k ruine vystúpite krátkou trasou po žltej turistickej značke. Návšteva hradu môže byť zaujímavým tipom na výlet pre rodiny s deťmi, alebo pre ľudí, ktorí radi spoznávajú históriu Bratislavy. Výlet si môžete spojiť s opekaním na menšej lúke pod hradom pri Stupavskom potoku.
Katedrála sv. Martina z 15. storočia, známa aj ako Dóm svätého Martina, predstavuje azda najdôležitejšiu historickú pamiatku Bratislavy a Slovenska vôbec. Okrem toho je i najväčším bratislavským chrámom. Už na prvý pohľad zaujme 85 metrov vysokou vežou. Nachádza sa v mestskej časti Staré Mesto. Nemusíte byť veľký milovník histórie, no toto miesto korunovácií mnohých panovníkov, má v sebe niečo, čo zaujme takmer každého. Môže byť, že je to čistými gotickými líniami, ktorými je známy. Návšteva tohto chrámu počas omše je obzvlášť pekným zážitkom. Ak ste v Dóme neboli, môžete ho navštíviť počas prechádzky historickým centrom Bratislavy. Je to tip na objavovanie histórie pre všetky kategórie návštevníkov. Tento chrám je veľmi dobre dostupný.
Delo na Michalskej ulici možno zaradiť k drobným, takmer prehliadnuteľným miniatraktivitám Starého mesta v Bratislave. Ide o objekt klasického dreveného dela z liatinovou hlavňou a kolesami s dreveným výpletom, ako ho zvykneme vídať v historických filmoch. Nachádza sa priamo pod Michalskou vežou, pri Michalskej bráne na križovatke Michalskej a Zámočníckej ulice. Dnes je to predovšetkým ľahko dostupné miesto, ktoré ozvláštňuje práve toto delo. Výborne sa hodí napríklad na víkendovú vychádzku s deťmi
Biela ulica je kratšia ulička v historickom centre Bratislavy spájajúca Františkánske námestie s Michalskou ulicou. Nachádza sa v lokalite tesne pri Hlavnom námestí. Ide o relatívne tesnú historickú ulicu s viacerými starými domami. Pre turistu to môže zaujímavá alternatíva pri potulkách v tejto lokalite. Obvykle nebýva preplnená davmi turistov ako napríklad susedná Sedlárska ulica. Na Bielej ulici sa nachádza i zopár podnikov, kde sa dá sadnúť na drink a najesť sa.
Železničná stanica pri bratislavskej Železnej studienke patrí k najzaujímavejším vlakovým staniciam v Bratislavskom kraji. Nachádza sa na hlavnej vlakovej trati smerujúcej z Bratislavskej Hlavnej stanice, cez Kúty do Čiech. Pôsobí historickým dojmom a predstavuje zaujímavý tip na objaviteľský výlet. Môžete si sem vybehnút napríklad, ak sa vyberiete relaxovať na samotnej Železnej studienke. Táto železná stanica je tak trochu skrytá a možno si ani neuvedomíte, že sa tu nachádza. Z tunajších železničných stavieb leží v tieni dobre známeho Červeného mosta.
Vládny hotel Bôrik slúži štátnej správe, predovšetkým Úradu vlády Slovenskej republiky, ako ubytovacie a stravovacie zariadenie v prípade oficiálnych schôdzok a rokovaní najvyššej úrovne. Takisto sa tu organizujú rôzne spoločenské akcie ako recepcie, bankety a podobne. Z pohľadu tipov na výlet v Bratislave, má však tiež čo ponúknuť i širokej verejnosti, najmä ak túžite po neobvyklej prechádzke. Hotel Bôrik totiž disponuje veľmi dobrou vyhliadkou.
Veža Starej radnice patrí k najznámejším historickým pamiatkam Starého Mesta a Bratislavy vôbec. Nachádza sa na Hlavnom námestí a spolu s okolitými budovami vytvára jedno z najkrajších zoskupení stavebných objektov v centre mesta. Turisticky je veľmi navštevovanou a zároveň tvorí veľmi dobrý vyhliadkový bod. Určite si sem vybehnite za romantickými pohľadmi na mesto, prípadne za peknými fotkami.
K najvýznamnejším a najzaujímavejším dopravným stavbám Bratislavy patrí električkový tunel pod Bratislavským hradom. Výstavba prebiehala od roku 1943 a ukončená bola v roku 1947. Prepája Kapucínsku ulicu v historickom centre s dunajským nábrežím, presnejšie Nábrežím armádneho generála Ludvíka Svobodu. Pôvodne šlo o cestný tunel. Má dĺžku 792,2m. Tunel disponuje výraznými, kamennými vstupnými portálmi, ktoré mu dodávajú charakteristický, azda v súčasnosti už historický vzhľad, hoci ním jazdia najmodernejšie električky MHD. Tie majú vnútri tunela k dispozícii dve koľajové protismerné dráhy. Premávka v tuneli je teda obojsmerná. Tunel slúži najmä preprave osôb zo sídlisk v Karlovej Vsi a Dúbravke.